Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com RSS для Zakonoproekt.org.ua Про RSS


Нацбанк звільнив декілька осіб, як тільки стало відомо, що з країни хочуть вивести $1 млрд 

Сторінка англійською мовою Сторінка російською мовою Сторінка французькою мовою Сторінка німецькою мовою Сторінка  іспанською мовою Версія для друку
05.08.2016

На думку експертів  рішучість Нацбанку пов'язана із тим, що він не міг байдуже спостерігати за тим, як з банківської системи країни виводять цілий мільярд доларів, інформує сайт www.Zakonoproekt.Org.UA іНа думку експертів  рішучість Нацбанку пов'язана із тим, що він не міг байдуже спостерігати за тим, як з банківської системи країни виводять цілий мільярд доларів, інформує сайт www.Zakonoproekt.Org.UA із посиланням на сайт  newsmaker.md. Такого не можна було очікувати від Кубіва і Гонтаревої, доходи яких від організованого ними банкопаду лише зросли, як і в тих хто їх привів до влади і знав про цю аферу.

Питання про діяльність бізнесмена і юриста В'ячеслава Платона на фінансовому ринку піднімався на засіданні Вищої ради безпеки під головуванням президента. Саме після цього Нацбанк і правоохоронні органи Молдови всерйоз взялися за пов'язані з ним великі банки - Moldova Agroindbank (MAIB) і Moldinconbank (MICB), а також затримали Стеллу Пахомов - людини з оточення Платона. У березні новини з банківського ринку нагадували фронтові зведення. Втрати несли два найбільші банки - MAIB і MICB, інформує newsmaker.md.

Спочатку 2 березня Нацбанк зняв з посад двох заступників голови Moldindconbank - Віталія Грозу і Олександру Сверінюка. У той же день регулятор заблокував права акціонерів MAIB, в сукупності володіють 39,5% акцій.

18 березня Нацбанк припинив повноваження членів адмінради MAIB Стелли Пахомов, Миколи Чорного і Олени Майорової. 22 березня Пахомов заарештували за підозрою «в отриманні обманним шляхом акцій Moldova Agroindbank, а також у відмиванні грошей в особливо великих розмірах».

Вищий рівень загрози

Як з'ясував NM, березневим рішенням Нацбанку передувало обговорення ситуації на фінансовому ринку на засіданні Вищої ради безпеки (ВСБ) Молдови. Справа була 26 лютого. Співрозмовник, знайомий з порядком того засідання, розповів, що члени ВСБ говорили про банківський ринок і про діяльність на ньому бізнесмена В'ячеслава Платона зокрема.

За словами джерела NM, на засіданні були висловлені побоювання, що Платон може прийняти рішення про виведення грошей з «належних йому в країні активів». «У цієї людини є важелі, які дозволяють залишити банк або страхову компанію - голими», - сказав співрозмовник.

Саме з цією загрозою він пов'язує рішення Нацбанку усунути близьких до Платону людей від прийняття рішень в Moldova Agroindbank і в Moldindconbank.

За даними ЗМІ, акціонери, чиї акції опинилися заблокованими в MAIB, так само як і три члени адмінради банку, пов'язані з бізнесменом В'ячеславом Платоном. Останній, щоправда, подібну інформацію завжди спростовував.Платон раніше навідріз відмовився спілкуватися з кореспондентами NM і пригрозив влаштувати редакції неприємності, як тільки йому випаде така можливість. 

Збори позачергово

Нацбанк не тільки заблокував акції MAIB і припинив повноваження Пахомов, Чорного і Майорової в Адмінрада.Регулятор зобов'язав банк скликати позачергові збори акціонерів. Воно призначене на 1 квітня. Єдине питання в порядку денному - обрання нового складу адмінради. Нинішній склад не пропрацював і року, хоча обирався на чотири.

Як з'ясував NM, до нового складу адмінради висунуті вісім кандидатів. Троє складаються в нинішній раді: глава адмінради, гендиректор компаній Autoforţa, Autospace (офіційний дилер BMW) і Boştest-Auto Віктор Микулець, екс-президент банку Наталя Врабіє, виконавчий директор фонду «Виклики тисячоліття» та Фонду по довгостроковому розвитку Молдови (з січня 2016 року) Валентина Бадражан.

В члени адмінради балотуються гендиректор винзаводу Cricova Валентин Бодюл, директор компанії Elit-Pan Анатолія Цуркану, глава виконавчого бюро Центральної спілки споживчих кооперативів Молдови Moldcoop Василе Карауш, член райради Оргеєва (від Ліберально-демократичної партії) Сергій Муравськи, а також акціонер і колишній працівник MAIB Ксенофонт Фєтєску. 

Обраними будуть вважатися перші сім кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів акціонерів. Кандидати були висунуті так званої старої групою акціонерів.

Акціонери, яким Нацбанк заблокував акції «через узгоджених дій», не мали права висувати членів в адмінрада банку і не будуть мати право голосу на зборах акціонерів.

Якщо до 29 березня ця група акціонерів не продасть свої акції, то збори акціонерів буде проведено без участі акціонерів, які володіють у сукупності 43,1% MAIB.

«Заблоковані Нацбанком акції можуть бути викуплені тільки з дозволу Нацбанку, навіть якщо мова йде про одну акцію. На сьогоднішній день, наскільки нам відомо, Нацбанк не видав жодного відповідного дозволу », - сказав NM співрозмовник, близький до MAIB.

українські юристи

Акціонери, чиї права були заблоковані, здаватися не збираються і готують контратаку. Українське адвокатське об'єднання «В'ячеслав Лич і Партнери» розповсюдило повідомлення, в якому говориться, що «зважаючи на очевидну неправомірність дій Нацбанку, російським ТОВ" Евробалт "прийнято рішення про звернення до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма (Стокгольмський арбітраж. - NM) з позовом проти Молдови ».

Позов буде поданий у зв'язку з порушенням угоди між урядами Росії і Молдови про заохочення і взаємний захист капіталовкладень від 17 березня 1998 року.

«Дії [щодо блокування акцій] Нацбанку спрямовані на позбавлення акціонерів права власності на акції Moldova Agroindbank», - зазначають юристи «В'ячеслав Лич і Партнери».

У цьому ж повідомленні ТОВ «Евробалт» пропонує всім акціонерам Moldova Agroindbank, які постраждали через постанову Нацбанку № 43 від 2 березня 2016 року, приєднатися до позову компанії проти Молдови. «В'ячеслав Лич і Партнери» спільно з британською юридичною фірмою White & Case виступають юридичними радниками ТОВ «Евробалт» в суперечці проти Молдови.

В'ячеслав Лич раніше представляв інтереси української компанії «Енергоальянс» щодо стягнення боргу з молдавських Moldtranselectro і RED-Nord більш ніж на $ 20 млн за поставлену в 1999-2000 рр. енергію.

Керівництво RED-Nord заперечувало наявність заборгованості перед «Енергоальянс», стверджуючи, що сплатило за рахунками посередницькій фірмі Feren-М і не знає, чому гроші не дійшли до «Енергоальянс». Спростовував наявність боргу і колишній віце-прем'єр, міністр економіки Валеріу Лазер.

В одному з листів  співробітників іншого українського енергетичного підприємства - «Енергоатом», йдеться про те, що Лич в минулому був працівником цього підприємства, а після став офіційним представником ТОВ «ВВД»  і офшорної компанії Remington Worldwide Limited  (Гібралтар), які намагалися стягнути борги з « Енергоатому ».

Владислав Байло, який представляв інтереси Remington Worldwide Limited, очолював російську «ЦІКінвест».«ЦІКінвест» була в числі акціонерів Victoriabank, яким Нацбанк в 2014 році блокував права в зв'язку з узгодженими діями з іншими акціонерами. Президент Victoriabank Наталія Політова-Кангаш говорила в інтерв'ю «Інфотаг», що за цією групою акціонерів стояв В'ячеслав Платон. В українських ЗМІ також писали, що Remington Worldwide Limited належить В'ячеславу Платону. Сам Платон зв'язок з Remington не заперечив, але стверджував, що «був лише в команді юристів компанії».

Отримати коментар представників «В'ячеслав Лич і Партнери» NM не вдалося. Кореспондент NM зателефонував за вказаним в повідомленні для преси телефону, але відповіла на дзвінок дівчина, вислухавши питання, кинула трубку. Більше на дзвінки NM ніхто не відповідав.

Молдавські суди

Акціонери, яким Нацбанк заблокував акції, мають намір шукати справедливості і в молдавських судах. Але чи зможуть вони зробити це вже після позачергових зборів акціонерів MAIB. Згідно з недавніми змінами законодавства, рішення Нацбанку можуть оскаржуватися тільки після попередньої заяви, поданої в Нацбанк. На це у акціонерів є 30 днів з моменту винесення рішення. У Нацбанку, є ще 30 днів для розгляду попередньої заяви.До змін Закону про Нацбанк звернутися до суду можна було відразу після ознайомлення з рішенням.

«Практично всі акціонери звернулися до Нацбанку з попередньою заявою», - повідомив NM представник регулятора, зазначивши, що цього поки не зробили лише два акціонера. У них на це є час до 2 квітня.

Нагадаємо, що Нацбанк блокував акції Moldova Agroindbank - двічі. У перший раз чотирьом акціонерам, які володіють в сукупності 3,52% акцій банку. Вони повинні були продати акції до 23 березня. Після закінчення терміну акції так і не були продані.

«У Нацбанку знаходяться на розгляді чотири запиту на покупку цього пакета акцій. Нацбанк розглядає запити з точки зору критеріїв, зазначених у законі про фінансові установи. Але органи правопорядку наклали арешт на операції по рахунках підприємств, щодо яких Нацбанк прийняв рішення 23 грудня », - сказали NM в прес-службі Нацбанку, відзначивши, що в зв'язку з цим акції поки навіть не можуть бути продані.

Глава Антикорупційної прокуратури Адріан Попенко підтвердив NM, що ці рахунки були заблоковані, але зазначив, що справа перебуває на розслідуванні Національному центрі профілактики і боротьби з корупцією (НЦБК). «В основному, рахунки блокуються для відшкодування збитків, завданих збитків за порушення», - сказав він, зазначивши, що арешт накладається на основі судового рішення.

Прес-секретар НЦБК Анжела Старинська підтвердила, що в Центрі є на розгляд аналогічну справу. «Акції заблоковані Службою із запобігання і боротьби з відмиванням грошей», - сказала вона NM.

Другий раз Нацбанк акції заблокував 20 акціонерам, що володіє в сукупності близько 40% акцій MAIB. Серед акціонерів, чиї права заблокували, такі великі страхові компанії, як Moldasig і Alliance Insurance Group (колишня Victoria Asigurări), а також Moldindconbank. Вони зобов'язані продати акції MAIB до 2 червня.

Згідно зі статутом банку, якщо акції не будуть викуплені в строк, управлінський комітет приймає рішення про анулювання акцій, випуску нових і їх подальший продаж на біржі. Сума, виручена від продажу акцій, за вирахуванням витрат на продаж і штрафи, передається минулого власнику. Якщо акції не були продані або були продані частково, управлінський комітет приймає рішення про викуп істотної частки з метою зниження статутного капіталу.

За підрахунками NM, пакет заблокованих акцій може коштувати приблизно 450-460 млн леїв. При розрахунку враховувалася середньозважена вартість акцій MAIB на біржі з січня по лютий 2016 року - тисяча двадцять чотири лея за акцію. Номінальна вартість акцій 200 леїв.

Економіст Віктор Чобану називає дії Нацбанку і правоохоронних органів «продовженням розборок в банківському секторі між першим заступником голови Демпартії Володимиром Плахотнюком і В'ячеславом Платоном». Чобану не схильний вважати активність регулятора спробою навести порядок на ринку і підвищити прозорість структури акціонерів банків.

«Те що були заблокували акції тільки в MAIB, а інші банки не чіпали, демонструє виборчий характер дій регулятора. Опублікований нещодавно звіт Expert-Grup призводить невтішні дані по прозорості структури акціонерів. Прозорими визнані лише чотири банки. Всі вони з іноземним капіталом. Решта сім місцевих банків не зовсім прозорі, включаючи три банки, які знаходяться під спецнадзором », - сказав Чобану NM.

Що далі

Співрозмовник NM, близький до MAIB, зазначив, що подальший розвиток подій навколо банку і його власників залежить від наглядових органів - Нацбанку, Нацкомісії з фінансового ринку ,. «Якщо вони будуть діяти за законом і виконувати свою місію, то акції куплять прозорі інвестори», - сказав він.

На питання про те, з чим пов'язані жорсткі дії Нацбанку, співрозмовник NM сказав, що «припустити можна всяке».«Наприклад, ці вимоги входять в пакет умов для того щоб відновити зовнішнє фінансування», - сказав він.

Що стосується майбутніх зборів акціонерів, то він уточнив, що «термін подачі заяв щодо кандидатур до адмінрада закінчився». «Як голосування пройде - подивимося. Я знаю напевно, що ці акції позбавлені голосу і, отже, в голосуванні не можуть брати участь. Що стосується самих зборів, то воно буде повноважним якщо в ньому візьмуть участь 50% +1 акція ", - сказав він. 

Щоб додати коментар, Ви повині зареєструватися на сайті.
Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.zakonoproekt.org.ua .
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми

Таким чином Ви завжди зможете слідкувати за оновленнями на сторінці Zakonoproekt.Org.UA на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на GOOGLE+ Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com

Zakonoproekt.org.ua - це незалежне видання, що фінансуються за рахунок реклами та кожного використання читачами рекламних банерів на цьому сайті.

Заходьте до нас на Facebook


Про фінансування сайту

© 2010 www.zakonoproekt.org.ua . Творимо закони разом! Аналіз законів та аналіз і розробляння законопроектів. Сайт - це останні новини щодо Верховної Ради України. Президента України,. Кабінет міністрів України та інші органи державної влади і органи місцевого самоврядування на тему: закони, законопроекти та інше законодавство, політика, економіка, фінанси, технології, право, культура, здоров’я.
Усі права на матеріали, що перебувають на сайті, захищенi відповідно до законодавства України. Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редиректа на http://www.zakonoproekt.org.ua .

Карта сайту | © 2010 - 2021 Zakonoproekt.Org.UA
RSS для Zakonoproekt.org.ua