Чи можна бути впевненим, що ув’язаний, що виходить з в'язниці достроково, не повернеться у виправний заклад відразу після виходу на свободу? Тепер американські комісії з тимчасового звільнення використовують спеціальний комп'ютерний алгоритм, який на основі 50-100 факторів рекомендує , що робити з конкретним ув'язненим, зазначається на сайті www.zakonoproekt.org.ua із посиланням на матеріал Михайла Карпова на сайті www.computerra.ru .
І, що найцікавіше, ця система працює. Якщо вірити статистиці, кількість ув'язнених в американських в'язницях скоротилося в 2011 році на 1% порівняно з усього лише 0,01% в 2010-му. Справа не в тому, що з в'язниць стали випускати частіше: просто все більше колишніх ув'язнених туди не повертаються.
Автоматична система приймає рішення на основі таких факторів, як вік людини до моменту першого арешту, їх думка про справедливість покарання, а також їх рівень освіти. Втім, вона недосконала, і від 8% до 15% її рішень відкидає керівництво.
Чому система краще, ніж комісія з дострокового звільнення? Зазвичай комісія насамперед бере до уваги каяття і серйозність злочину, але часто ці фактори не впливають на поведінку людини після звільнення. Наприклад, вбивці і насильники набагато рідше стають рецидивістами, ніж люди, які були засуджені за менш тяжкі проступки.