Zakonoproekt.Org.UA

 


У Високому суді Лондона почалися слухання у справі про наклеп 

Сторінка англійською мовою Сторінка російською мовою Сторінка французькою мовою Сторінка німецькою мовою Сторінка  іспанською мовою Версія для друку
24.07.2013

Суддя Перегрін Симон почала у Високому суді справедливості Лондона слухання у справі про наклеп: «Павло Карпов vs Вільям Браудер, Джеймсон Файерстоун», інформує сайт www.zakonoproekt.org.ua із посиланням на іноземні засоби масової інформації  Колишній російський слідчий підполковник Павло Карпов, відразу ж після звільнення з органів влітку 2012 року, подав у королівську лаву Високого суду Лондона позов про наклеп до Вільяма Браудеру та його компанії Hermitage Capital та Джемісона Файерстоуна, керуючого партнера Firestone Duncan, в якій працював відомий Сергій Магнітський, якого було заарештовано в РФ за обвинуваченням в організації ухиляння від сплати податків за попередньою змовою групою осіб в особливо великому розмірі. За що нещодавно Тверський суд Москви своїм вироком визнав шахраями Браудера та посмертно Магнітського.Суддя Перегрін Симон почала у Високому суді справедливості Лондона слухання у справі про наклеп: «Павло Карпов vs Вільям Браудер, Джеймсон Файерстоун», інформує сайт www.zakonoproekt.org.ua із посиланням на іноземні засоби масової інформації

Колишній російський слідчий підполковник Павло Карпов, відразу ж після звільнення з органів влітку 2012 року, подав у королівську лаву Високого суду Лондона позов про наклеп до Вільяма Браудеру та його компанії Hermitage Capital та Джемісона Файерстоуна, керуючого партнера Firestone Duncan, в якій працював відомий Сергій Магнітський, якого було заарештовано в РФ за обвинуваченням в організації ухиляння від сплати податків за попередньою змовою групою осіб в особливо великому розмірі. За що нещодавно Тверський суд Москви своїм вироком визнав шахраями Браудера та посмертно Магнітського.

В суді інтереси Карпова представляє відома лондонська юридична компанія Olswang.

Карпов просить відшкодувати шкоду, завдану йому «голослівними твердженнями», опублікованими в Інтернет у статті «Російське злочин століття» і пов'язаними з нею відеороликами «Каста недоторканних». Також він просить встановити судову заборону на подальше поширення заяв, що «ганьблять» його. Позивач вимагає відшкодувати судові витрати, але суму компенсації не заявляє, залишаючи її на розсуд суду, оскільки, судячи з усього, позивачу важливо доказати сам факт наклепу.

У своєму позові Карпов заявляє, що не має ніякого відношення до шахрайства, також до арешту, тортур і смерті Магнітського, і заявляє, що «необгрунтовані звинувачення Браудера завдали позивачу серйозної шкоди, біль, приниження і страждання» (довелося «виправдовуватися перед друзями і рідними»).

У перший же день засідання 24.07.2013 року адвокат Вільяма Браудера королівський барристер Ентоні Уайт почав заявляти, що в англійській юрисдикції цей позов розглядатися не може, бо цими публікаціями шкоду Карпову нанести було неможливо. Оскільки всі матеріали і відеоролики публікувалися, начебто, в російській юрисдикції, там же зафіксовані і перегляди цих матеріалів читачами, що у Карпова не було і немає будь-якої репутації в Англії, відповідно, вона не могла тут ніяк «постраждати»

Відповідачі - Браудер і Файерстоун та їхні адвокати добре розуміють, що якщо суд буде чесний, то їм доведеться нести відповідальність за налеп, оскільки за англійськими законами, тягар доведення, лежить на відповідачеві, а вони не здатні доказати правдивість своїх тверджень, бо Карпов домагається того, щоб Браудер і Файерстоун довели зі 100 відсотковою достовірністю, посилаючись на будь вироки або матеріали кримінальних справ, що Карпов фізично брав участь у крадіжці грошей і вбивав Магнітського. Зрозуміло, що відповідних вироків в Росії ніхто відносно Карпова не виносив. А судові рішення що там є, то це щодо шахрайства, яке і стало причиною арешту Магницького. До того ж, є постанова Слідчого комітету РФ про закриття кримінальної справи за фактом смерті Магнітського.

Звичайно, як це завжди буває із наклепах, та й тими, хто їх розповсюджують в Інтерент, Браудер і Файерстоун, напевно, будуть казати, що не мають прямих доказів, чи те, що вони ніколи не стверджували, що Карпов особисто душив Магнітського або бив його кийками перед смертю, або крав гроші, і що у всіх публікаціях та відеороликах йшлося не про нього, а про цілу групу людей, або вони не стверджували такого, а лише запитували. Ну приблизно так само, як ведуть себе в українських судах власники «інформаційних помийок», коли не можуть в суді доказати правдивість своїх публікацій і хочуть уникнути відповідальності за наклеп чи його поширення.

Але, передбачивши це, адвокати Карпова вже подали до Високого суду заяву про те, що їхній клієнт відповідає тільки за самого себе, і не вважає за можливе в рамках справи обговорювати дії будь-яких третіх осіб, а тому особа Карпова не можна розглядати у зв'язці з іншими.

Тому справа є цікавою з точки зору того, як в британському суді спробують «витягнути за язик» і примусити спростувати наклеп тих, хто любить заявляти бездоказовов.

У червні 2008 року Високий суд правосуддя в Лондоні вже прийняв аналогічне рішення щодо наклепу, і зобовязав інтернет-видання "Обозреватель", що належало бізнесмену Михайлу Бродському, виплатити народному депутату України Рінату Ахметову 100 000$ за те, що в низці статей, що були оприлюднені в цьому виданні, містилися численні неправдиві заяви щодо Р.Ахметова. Постанова також була винесена проти двох редакторів видання Олега Медведєва і Ярослава Білика, а також проти журналістки Тетяни Чорновол. Один адвокат Р.Ахметова Марк Макдаугалл заявив тоді, що його підзахисний задоволений рішенням Високого суду, і "ми маємо намір рішуче домагатися виконання постанови у цій справі про наклеп проти "Обозреватель" та інших відповідачів в Україні». А інша адвокат Ахметова Лора Тайлер: «Ми вважаємо, ця справа має ясно показати тим, хто свідомо публікує помилкові заяви в Інтернеті, що будь-яке безвідповідальне використання неперевіреної інформації не залишиться безкарним».

Після цього інші видання вирішили не поширювати наклеп щодо Ахметова, можливо тому, що «собі дорожче». Ренат Ахметов заявив тоді, що всі грошові суми, присуджені йому в цій справі як компенсація збитку, будуть направлені ним на благодійні цілі в Україні.

У червні 2013 року Секретар Ради національної безпеки і оборони Андрій Клюєв подав у суд на лідера фракції ВО «Батьківщина» Арсенія Яценюка за наклеп. А вже у липні Печерський районний суд Києва відмовився розглядати зустрічний позов голови фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка до секретаря Ради національної безпеки і оборони Андрія Клюєва, бо, як зазначила головуюча суддя Віта Бортницька, зустрічний позов складений юридично неграмотно, оскільки в ньому відсутня прив'язка до первинного позову.

В любому випадку, чим частіше суди будуть розглядати позови щодо наклепів і вимог спростувати їх, тим скоріше ЗМІ і інтернет-видання будуть писати правду, яку вони зможуть доказати в суді. А не висловлювати те, що їх «мотивують» оприлюднювати без якихось доказів правдивості цього.

Євген Костенко, політолог

Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.zakonoproekt.org.ua .
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми