Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com RSS для Zakonoproekt.org.ua Про RSS

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Постанови Верховної Ради України

«Про Заяву Верховної Ради України

у звязку з небезпекою припинення дії Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності»

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Постанови.

Сполучені Штати Америки та Російська Федерація ухвалили рішення про призупинення участі у Договорі між США та СРСР про ліквідацію їх ракет середньої і меншої дальності від 8 грудня 1987 року (Договір про РСМД), сторонами якого вони є.

Україна як одна з правонаступниць колишнього СРСР сумлінно дотримується всіх узятих ним міжнародних зобовязань у сфері ядерного роззброєння, скорочення та ліквідації зброї масового знищення та засобів її доставки. Зокрема, Україна в повній мірі забезпечила реалізацію положень Договору між США та СРСР про ліквідацію їх ракет середньої і меншої дальності від 8 грудня 1987 року (Договір про РСМД), у тому числі щодо здійснення на тимчасових засадах інспекційної діяльності США на території України після розпаду СРСР.

Понад те, на початку 1990-х років мирна проєвропейська Україна, йдучи назустріч світовій спільноті, відмовилася від третього в світі ядерного арсеналу, що був у її власності, та приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як безядерна держава в обмін на безпекові гарантії провідних ядерних держав Російської Федерації, Сполучених Штатів Америки та Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (Будапештський меморандум). Тим самим Україна зробила безпрецедентний історичний внесок у зменшення загрози ядерної війни у світі та глобальне ядерне роззброєння.

Проте одна з держав-гарантів Російська Федерація грубо порушила основні принципи міжнародного права, Статут ООН і зобовязання за Будапештським меморандумом та розпочала збройну агресію проти України, незаконно анексувала невідємну частину України Крим, окупувала за допомогою контрольованих нею незаконних збройних формувань, підтриманих її регулярними збройними силами, окремі райони Донецької та Луганської областей України.

Збройна агресія Російської Федерації проти України завдала значного удару глобальному режиму нерозповсюдження ядерної зброї, засвідчивши недієвість наданих Україні в загальній формі безпекових гарантій та дискредитувавши значною мірою міжнародні гарантії як спосіб запобігання розповзанню ядерної зброї.

Російська Федерація здійснила черговий крок з підриву ядерного роззброєння у світі порушила свої зобовязання за Договором про РСМД через розробку і виготовлення ядерної ракети середньої дальності 9М729 для ракетного комплексу «Іскандер-М» та відмову відновити достовірне виконання умов цього Договору.

Враховуючи вищезазначене, Верховна Ради України має висловити свою позицію щодо рішення Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації про призупинення участі у Договорі про РСМД, сторонами якого вони є.

2. Цілі та завдання проекту Постанови.

Метою Постанови є висловлення позиції Верховної Ради України щодо рішення Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації про призупинення участі у Договорі між США та СРСР про ліквідацію їх ракет середньої і меншої дальності від 8 грудня 1987 року (Договір про РСМД), сторонами якого вони є.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Постанови.

Верховна Рада України:

  1. засуджує дії Російської Федерації, що можуть мати наслідком повне припинення Договору про РСМД та нову гонку ядерних озброєнь з розробкою і розгортанням новітніх зразків ядерної зброї, зокрема розміщення ядерних ракет середньої і меншої дальності в Європі;
  2. розглядає недотримання Російською Федерацією вимог Договору про РСМД як черговий прояв її ревізіоністської політики, спрямованої на руйнування міжнародного правопорядку та досягнення її великодержавних зовнішньополітичних цілей, зокрема шляхом отримання незаконних воєнних переваг, ескалації напруги і загроз та ядерного шантажу світової спільноти;
  3. висловлює солідарність з міжнародним співтовариством у закликах до Російської Федерації та Сполучених Штатів Америки продовжити дипломатичні зусилля та зробити усе можливе для збереження Договору про РСМД як одного з засадничих елементів архітектури стратегічної стабільності;
  4. вважає доцільною з огляду на сучасні військово-політичні реалії та з метою зменшення загрози виникнення ядерного конфлікту в різних регіонах світу, зокрема в Азії, міжнародну ініціативу щодо оновлення Договору про РСМД та розширення складу його учасників, передусім щодо участі у ньому Китайської Народної Республіки як однієї з провідних ядерних держав, відповідальних за світову безпеку. Приєднання до Договору про РСМД інших ядерних держав, а також держав, що мають програми створення ядерної зброї чи зброї масового знищення та засобів її доставки, сприятиме зменшенню ядерної загрози, деескалації міжнародної напруги та розбудові довіри в світі;
  5. закликає до вироблення конкретних механізмів виконання безпекових гарантій за Будапештським меморандумом для відновлення довіри до гарантій ядерних держав. Одним з таких практичних механізмів могло б стати невідкладне укладення двосторонньої оборонної угоди між Україною та Сполученими Штатами Америки та надання Україні статусу основного союзника Сполучених Штатів Америки поза НАТО, як це пропонується у Зверненні Верховної Ради України до Конгресу Сполучених Штатів Америки щодо безпекових гарантій від 22 березня 2017 року;
  6. наголошує на необхідності солідарних зусиль і дій для запобігання ядерній загрозі, збереження миру, міжнародного права і порядку. Це обовязок усіх цивілізованих і відповідальних націй та їх лідерів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Договір про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року, Договір між США та СРСР про ліквідацію їх ракет середньої і меншої дальності від 8 грудня 1987 року, Закон України №248/94-ВР від 16 листопада 1994 року «Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року», Меморандум про гарантії безпеки у звязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту Постанови не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Постанови.

Прийняття проекту Постанови продемонструє позицію Верховної Ради України стосовно рішення Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації про призупинення участі у Договорі про РСМД, спрямовану на досягнення солідарних зусиль та дій з метою запобігання ядерній загрозі, збереження миру, міжнародного права і порядку, що є обовязком усіх цивілізованих і відповідальних націй та їх лідерів.

Народні депутати України ЛЯШКО О.В.

ВОВК В. І.

ГАЛАСЮК В.В.

ЛІНЬКО Д.В.

СКУРАТОВСЬКИЙ С.І.

МОСІЙЧУК І.В.

РИБАЛКА С. В.

Таким чином Ви завжди зможете слідкувати за оновленнями на сторінці Zakonoproekt.Org.UA на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на GOOGLE+ Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com

Zakonoproekt.org.ua - це незалежне видання, що фінансуються за рахунок реклами та кожного використання читачами рекламних банерів на цьому сайті.

© 2010 www.zakonoproekt.org.ua . Творимо закони разом! Аналіз законів та аналіз і розробляння законопроектів. Сайт - це останні новини щодо Верховної Ради України. Президента України,. Кабінет міністрів України та інші органи державної влади і органи місцевого самоврядування на тему: закони, законопроекти та інше законодавство, політика, економіка, фінанси, технології, право, культура, здоров’я.
Усі права на матеріали, що перебувають на сайті, захищенi відповідно до законодавства України. Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редиректа на http://www.zakonoproekt.org.ua .

Карта сайту | © 2010 - 2020 Zakonoproekt.Org.UA
RSS для Zakonoproekt.org.ua