Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com RSS для Zakonoproekt.org.ua Про RSS

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про визнання добровольців учасниками бойових дій, їх соціальний і правовий статус»

  1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

При цьому, в Україні залишилась значна кількість добровольчих формувань, які не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, проте брали і беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення та захищали і захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Проте, на станом на сьогодні на законодавчому рівні держава не гарантувала своїм захисникам соціального та правого захисту. Особливо актуальним є питання щодо забезпечення соціального захисту громадян України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України у складі добровольчих формувань, які не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів та стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, перебуваючи в районах антитерористичної операції, а також членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції.

Згідно із частиною 1 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Керуючись Конституцією України, принципами соціальної справедливості, законності, законопроектом пропонується встановити на законодавчому рівні соціальний та правовий захист бійців добровольчих батальйонів, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, але не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, а також членів їх сімей, шляхом поширення на них Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», встановлення підстав та порядку надання статусу учасників бойових дій, інвалідів війни.

2. Цілі та основні завдання прийняття законопроекту

Запропонований законопроект є альтернативним до законопроекту «Про комбатантів України», зареєстрованого у Верховній Раді України 09.10.2018 року за №9181, та має на меті гарантування соціального та правового захисту бійців добровольчих батальйонів, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, але не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, а також членів їх сімей.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується:

  1. визначити добровольцями осіб, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, але не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
  2. добровольців визнати учасниками бойових дій у разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення. При цьому, особам з числа добровольців, які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальшу участь в бойових діях в зоні проведення антитерористичної операції, статус учасника бойових дій пропонується надавати незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції;
  3. визнати інвалідами війни осіб, які у складі добровольчих формувань, у взаємодії із Збройними Силами України, з іншими утвореними відповідно до законодавства України військовими формуваннями та/або правоохоронними органами, з метою захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь у бойових діях під час проведення антитерористичної операції на сході України і стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва є інвалідами війни;
  4. поширити на вказаних вище осіб та членів їх сімей гарантії та пільги, передбаченні Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,
  5. встановлення порядку відшкодування шкоди, завданої у звязку із звільненням тимчасово окупованих територій;
  6. урегулювання питання щодо застосування кримінальної відповідальності у випадку необхідної оборони та крайньої необхідності в умовах окупації території України.

Також, в законопроекті встановлюється чіткий та прозорий порядок надання вищезазначеним добровольцям статусу учасника бойових дій.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у цій сфері правового регулювання, є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інші нормативно-правові акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент внесення законопроект не передбачає витрат з Державного бюджету.

Реалізацію положень законопроекту можливо здійснити в межах коштів, які виділяються на реалізацію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Реалізація норм цього законопроекту забезпечить достойний соціальний захист осіб із числа добровольців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, але не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, а також членів їх сімей.

Народні депутати України Ю.В. Левченко

М.Й. Головко

О.І. Осуховський

А.Ю. Іллєнко

О.О. Марченко

О.А. Корчинська

Таким чином Ви завжди зможете слідкувати за оновленнями на сторінці Zakonoproekt.Org.UA на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на GOOGLE+ Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com

Zakonoproekt.org.ua - це незалежне видання, що фінансуються за рахунок реклами та кожного використання читачами рекламних банерів на цьому сайті.

© 2010 www.zakonoproekt.org.ua . Творимо закони разом! Аналіз законів та аналіз і розробляння законопроектів. Сайт - це останні новини щодо Верховної Ради України. Президента України,. Кабінет міністрів України та інші органи державної влади і органи місцевого самоврядування на тему: закони, законопроекти та інше законодавство, політика, економіка, фінанси, технології, право, культура, здоров’я.
Усі права на матеріали, що перебувають на сайті, захищенi відповідно до законодавства України. Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редиректа на http://www.zakonoproekt.org.ua .

Карта сайту | © 2010 - 2020 Zakonoproekt.Org.UA
RSS для Zakonoproekt.org.ua