Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com RSS для Zakonoproekt.org.ua Про RSS

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (щодо захисту благодійних пожертв та коштів за проектами міжнародної технічної допомоги)»

  1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У звязку з кризою в українській банківській системі та доведення до банкрутства ряду донедавна потужних вітчизняних банків, значна кількість коштів міжнародної технічної допомоги, виділених для реалізації конкретних програм та проектів, були втрачені. 2015 році з фінансового ринку було виведено 63 комерційних банка, що складає третину від загальної кількості комерційних банків країни. Відтак, ініціативи, на які виділялись кошти, не можуть бути успішно реалізовані, що може стати причиною відмови потенційних донорів від допомоги у майбутньому.

Відповідно до Паризької декларації щодо підвищення ефективності зовнішньої допомоги, до якої Україна приєдналась на підставі Указу Президента України №325/2007 від 19.04.2007 року, врегулювання відповідних відносин та запровадження системного та прозорого контролю витрат за отриманою технічною допомогою є міжнародним зобов'язанням України.

Крім того, статтею 9 Конституції України та статею 19 Закону України «Про міжнародні договори України» встановлено примат міжнародного права над національним законодавством. Відповідно до статті 16 вищевказаного Закону, відповідальність за дотримання і виконання зобов'язань, взятих за міжнародними договорами України, покладається на органи державної влади. Таким чином, Міжнародна технічна допомога має бути захищена від нестабільності української банківської системи.

Однією з категорій юридичних осіб, що стала жертвою руйнації банківської системи, є благодійні організації. Особливістю цих організацій є те, що на відміну від фізичних осіб та компаній, благодійні інституції зберігають на рахунках не власні кошти, а кошти міжнародних та вітчизняних донорів, які перераховуються їм для виконання чітко визначених соціальних або благодійних програм/проектів. Лише 2015 року понад 9000 благодійних організацій реалізували свої програми на загальну суму понад 9 млрд. грн. У фокусі уваги цих організацій завжди знаходяться діти-сироти, люди з особливими потребами, онкохворі, літні люди, молодь, жінки. Щоденно благодійні інституції надають допомогу десяткам тисяч українських громадян, які її потребують, і які держава внаслідок поточної соціально-економічної ситуації не в змозі задовольнити. Крім того, благодійні фонди створюють робочі місця. Одним із наслідків ліквідації банків стало скорочення персоналу благодійних організацій. Негативні наслідки вплинули і на імідж сектору благодійності: зарубіжні та внутрішні жертводавці тепер остерігаються надавати кошти на благодійні програми, у звязку з відсутню державних гарантій збереження таких коштів.

Серед основних джерел надходжень благодійних організацій є благодійні пожертви від фізичних осіб, благодійні пожертви від юридичних осіб які надаються переважно на підставі договорів про цільову благодійну допомогу, а також кошти, що надаються в рамках програм міжнародної технічної допомоги.

У звязку з вищевикладеним, зважаючи на необхідність збереження позитивного міжнародного іміджу України перед вітчизняними та міжнародними донорами у контексті збору благодійних пожертв та отримання коштів міжнародної технічної допомоги, такі кошти мають бути захищені на законодавчому рівні.

  1. Мета і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою запровадження правового механізму захисту благодійних пожертв та коштів за проектами міжнародної технічної допомоги від банкрутства банків, шляхом внесення змін до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

  1. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується доповнити частину шосту статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» пунктом 7 з метою розширення обсягу зобов'язань неплатоспроможного банку, на які не поширюються обмеження, встановлені п. 1 ч. 5 ст. 36 Закону, щодо благодійних пожертв та коштів за проектами (програмами) міжнародної технічної допомоги. Крім того, пропонується змінити черговість задоволення вимог кредиторів за рахунок коштів від реалізації майна неплатоспроможного банку, встановивши, що в другу чергу задоволенню підлягають грошові вимоги учасників правовідносин щодо коштів, які є благодійними пожертвами, а також учасників правовідносин за проектами (програмами) міжнародної технічної допомоги.

4. Стан нормативно-правової бази

Нормативно-правовим актом у даній сфері правового регулювання є Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

  1. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття та впровадження Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

  1. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Ухвалення зазначеного законопроекту створює правовий механізм захисту благодійних пожертв та коштів за проектами міжнародної технічної допомоги. Крім того, ухвалення законопроекту дозволить реалізувати державою свій обовязок щодо виконання зобовязань, відповідно до Угоди між урядами двох держав про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 07.05.1992 року, що сприятиме відновленню позитивного іміджу України серед вітчизняних та міжнародних донорів.

Народні депутати України Крулько І.І.

Тимошенко Ю.В.

Єднак О.В.

Загорій Г.В.

Євтушок С.М.

Таким чином Ви завжди зможете слідкувати за оновленнями на сторінці Zakonoproekt.Org.UA на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на GOOGLE+ Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com

Zakonoproekt.org.ua - це незалежне видання, що фінансуються за рахунок реклами та кожного використання читачами рекламних банерів на цьому сайті.

© 2010 www.zakonoproekt.org.ua . Творимо закони разом! Аналіз законів та аналіз і розробляння законопроектів. Сайт - це останні новини щодо Верховної Ради України. Президента України,. Кабінет міністрів України та інші органи державної влади і органи місцевого самоврядування на тему: закони, законопроекти та інше законодавство, політика, економіка, фінанси, технології, право, культура, здоров’я.
Усі права на матеріали, що перебувають на сайті, захищенi відповідно до законодавства України. Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редиректа на http://www.zakonoproekt.org.ua .

Карта сайту | © 2010 - 2020 Zakonoproekt.Org.UA
RSS для Zakonoproekt.org.ua