Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com RSS для Zakonoproekt.org.ua Про RSS

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (щодо створення природних умов для медичної реабілітації морських ссавців, в тому числі дельфінів)

  1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (щодо створення природних умов для медичної реабілітації морських ссавців, в тому числі дельфінів) (далі Законопроект) розроблено з метою збереження морських ссавців, в тому числі дельфінів (китоподібних), які є невід'ємною частиною морської екосистеми, яка має бути збережена заради теперішнього та майбутнього поколінь, та що їх збереження є спільною турботою держави і громадян.

Так, статтею 2 Закону України «Про Червону книгу України», встановлено, що завданням законодавства про Червону книгу України є регулювання суспільних відносин у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, з метою попередження зникнення таких видів із природи, забезпечення збереження їх генофонду.

Об'єкти Червоної книги України належать до природних ресурсів загальнодержавного значення і підлягають особливій охороні на всій території України, у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони. У передбаченому законом порядку права власників об'єктів Червоної книги України можуть бути обмежені в інтересах охорони цих об'єктів, навколишнього природного середовища та захисту прав громадян (стаття 5 Закону України «Про Червону книгу України»).

У 2014 році в Україні функціонувало близько 19 дельфінаріїв, у яких утримувалось близько 80 морських ссавців це не лише дельфіни, а кити-білуги та ластоногі (морські котики, морські леви та моржі). Жоден дельфінарій не може забезпечити належних умов їх утримання, адже там обмежене середовище, порушені соціальні групи тварин (дельфіни у природі живуть сім'ями), також ссавці позбавлені своїх природних інстинктів, змушені жити в хлорованій воді та перебувати в постійній близькості до людини, що є неприродним для них.

Крім того, слід зазначити думку експерта - Катерини Полянська, Голова Молодіжного відділення Національного екологічного центру України, яка зазначає: «Наприкінці 2015 року відкрили новий дельфінарій і у курортному місті Трускавець. У таких закладах проводять шоу з дельфінами, морськими котиками та іншими тваринами, а також пропонуються оздоровчі процедури. Проте багато цих послуг та й діяльність дельфінаріїв загалом переповнені міфами, які допомагають бізнесу триматись на плаву та процвітати за рахунок експлуатації тварин.

Міф, яким в першу чергу заманюють людей, це дельфінотерапія різновид нетрадиційного лікування психопаталогій та навіть таких хворіб як аутизм, синдром Дауна, дислексії та ін. Дельфінотерапія бере свій початок з 1970 року, коли доктор Бетсі Сміт провела експериментальне дослідження про взаємодію між дельфінами та дітьми-аутистами. Проте після більш ніж 25 років досліджень доктор Сміт прийшла до висновку, що дельфінотерапія не є ефективною та зводиться лише до експлуатації дельфінів бізнесом. У світі не існує доказів того, що дельфінотерапія є більш успішною, аніж перебування з будь якою іншою твариною, як і доказів успішності дельфінотерапії загалом. Аналогічні твердження докторів та науковців про недієвість дельфінотерапії зібрані у виданні Whale and Dolphin Conservation Society (http://uk.whales.org/sites/default/files/dolphin-assisted-therapy-report.pdf ).

Інший міф «умови утримання дельфінів у розважальних закладах повністю відповідають їхнім природнім потребам». Відповідно до вимог Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», умови утримання дельфінів в неволі повинні задовольняти їхні природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності. Вода у дельфінаріях повинна бути природною морською. Місце утримання тварин повинно бути оснащене таким чином, щоб забезпечити необхідні простір, температурний режим, вологість, природне освітлення, вентиляцію та можливість контакту тварин із природним для них середовищем. Детальні вимоги щодо умов утримання дельфінів, розмірів басейнів, вимог до їжі, часу проведення тренувань та виступів, умов транспортування закріплені у Правилах і нормах утримання дельфінів в умовах неволі, що затверджені наказом Мінприроди України від 06.12.2012 № 622, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2013 за № 278/22810.

Проте, як показує практика, ці норми законодавства не дотримуються:

морську природну воду не використовують навіть у тих дельфінаріях, що знаходяться поблизу Чорного, Азовського морів;

дельфінів утримують у замалих за розміром басейнах;

умови утримання не відповідають природнім потребам дельфінів: на волі дельфіни пропливають 100 160 км та пірнають на глибину до 200 метрів, вільні у виборі їжі, у взаємодії з іншими видами, що неможливо у дельфінаріях;

тренери використовують систему тренувань, засновану на недогодовуванні дельфінів, як стимулу для виступів заради отримання їжі., що є прикладом жорстокого поводження з тваринами;

порушуються правила елементарної гігієни та утримання дельфінів в дельфінаріях: Відвідувачі у холодну пору року під час вистави перебувають на глядацьких трибунах у верхньому одязі та взутті, в ньому ж вони й фотографуються з дельфінами після вистави на сцені, з якої потім бруд без перешкод потрапляє в басейн з дельфінами. Поширена в дельфінаріях гра з перекидуванням мяча в від дельфінів до глядачів може бути причиною зараження: мяча глядачі торкаються немитими руками, потім мяч потрапляє до басейну;

під час фотографування дельфінів гладять немитими руками, до басейну на сеанси плавання з дельфінами людей допускають без медичних справок, люди обіймають та цілують дельфінів, що може призвести до передачі захворювань, зокрема респіраторних та хвороб шкіри, які є дуже небезпечними для дельфінів;

при перевірці дельфінаріїв виявлено відсутність дозволів на утримання диких тварин у неволі, на право займатися розведенням у напіввільних умовах чи в неволі видів тварин, які занесені до Червоної книги України, на проведення заходів із залученням тварин.

Окрім порушень законодавства, присутні й інші чинники, що негативно впливають на стан здоровя дельфінів:

перевищення рівня шуму (0 60 кГц) та світлові ефекти під час проведення культурно-масових заходів спричиняють стрес у дельфінів;

небезпечні для здоровя дельфіна трюки: трюк зі стоянням на рострумі дельфіна може зашкодити його здоровю, а також трюк з плаванням стоячи на дельфіні, коли «тренер» стоїть ногами на тій частині тіла дельфіна, де розташований дихальний отвір , що може перешкоджати нормальному диханню тварини. При виконанні трюка, в якому тренер тримається за спинний плавець пливучого дельфіна, можуть бути пошкодженими хрящові тканини плавця. Наведені трюки можуть спричиняти значний дискомфорт тваринам.

Хлорування води в якій утримуються дельфіни може призводити до подразнення очей та шкіри дельфінів. З часом шкіра дельфіна поступово знебарвлюються, спостерігається її відшарування, поява великих білих плям. Хлорована вода також викликає захворювання й в морських котиків і морських левів. Дельфіни страждають від проблем з очима, що повязано з тонкою захисною оболонкою, яка покриває рогівку. В разі надмірного використання хлору можуть ставатися опіки очей. Забарвлення басейну в блакитний колір спричиняє надмірне освітлення басейну, яке поряд з впливом на очі відкритих сонячних променів при виконанні трюків, спричинює захворювання очей катаракту, захворювання рогівки. В дельфінів фіксувалися запалення навколо дихала, запалення дихальних шляхів, бронхіальні запалення.

Іще один міф «плавати у басейнах з дельфінами безпечно». Вищезгадані хвороби, що виникають у дельфінів, з легкістю передаються відвідувачам дельфінаріїв при перебуванні у басейні чи контакті з дельфінами.

Окрім того, створення нових дельфінаріїв обґрунтовують не лише оздоровчими, але і природоохоронними цілями. Проте утримання у неволі дельфінів ніяким чином не сприяє їхньому збереженню: дельфіни у неволі живуть в 3-5 разів менше ніж у відкритому морі, а також нерідко втрачають репродуктивну функцію.

Щогодини на Землі зникає 3 види тварин. Попри визнання Україною обовязку по захисту рідкісних видів тварин, до яких належать і дельфіни, останній не виконується, і ніхто не несе за це відповідальність. Яскравим прикладом цього є не лише продовження існування дельфінаріїв, але і відкриття нових. Наступним видом зниклих тварин для України можуть бути дельфіни.» (http://epl.org.ua/announces/ukrainskyi-delfin-neshchasnyi-delfin-2/ ) .

Згодом у 2017 році 21 вересня, попри наявність значних порушень у діяльності Трускавецького дельфінарію, які є прямими підставами для припинення його діяльності, Господарський суд міста Києва відмовив у задоволенні позову, обґрунтовуючи своє рішення обранням неналежного способу захисту. Водночас, відсутні центри реабілітації, як спосіб захисту, який би міг обрати суд на зміну умов утримання червонокнижних та диких тварин.

На початку травня 2017 року надійшов позов до Господарського суду міста Києва із вимогою припинити господарську діяльність дельфінарію «Оскар-Трускавець» ТзОВ «Аквадельф» в частині експлуатації дельфінів афалін та морських котиків до моменту забезпечення умов утримання, що вимагаються чинним законодавством, зокрема:

1. Забезпечення басейнів та вольєрів дельфінарію природною морською водою.

2. Отримання дозволів на право займатися розведенням у напіввільних умовах чи в неволі видів тварин, які занесені до Червоної книги України, на проведення заходів із залученням тварин, на утримання диких тварин в неволі.

3. Встановлення графіку проведення культурно-масових заходів (шоу-вистав) із залученням кожної окремої тварини не більше 90 хвилин на добу.

4. Збільшення площі басейну до 350 м. кв.

Нагадаємо, що дельфінарій «Оскар-Трускавець» утримує 6 особин червонокнижних дельфінів афалін з порушенням таких вимог законодавства:

- утримання дельфінів у штучній соленій воді;

- утримання і використання червонокнижних та диких тварин без належних дозволів;

- недотримання вимог щодо розмірів басейнів для утримання дельфінів;

- понаднормове використання дельфінів у шоу-виставах та ін.

Під питанням також залишається законність походження тварин, що утримуються дельфінарієм. Окрім того, у неналежних умовах в дельфінарії утримуються також морські котики.

Відповідно до положень Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», забороняється діяльність дельфінаріїв без природної морської води. Згідно вимог згаданого Закону, утримання диких тварин в неволі можливе лише при забезпеченні умов, максимально наближення до природних. Незабезпечення належних умов утримання, згідно визначення, закріпленого у ст. 1 згаданого Закону, є жорстоким поводженням з тваринами.

Нагадаємо, що в неволі дельфіни живуть від 3 до 12 років, в природних умовах 25. Дельфіни практично не досягають статевої зрілості. У край рідких випадках дельфіни народжуються в неволі, проте практично не зафіксовано фактів їхнього виживання ( зазвичай вони помирають до року часу). Метою віднесення дельфінів до видів тварин, занесених до Червоної книги України, є збереження та відтворення їхньої кількості як рідкісних тварин. Водночас, утримання дельфінів в неволі жодних чином не впливає на їхнє збереження та збільшення їхньої кількості.

З огляду на викладене необхідно на законодавчому рівні передбачити створення реабілітаційних центрів у природній акваторії з метою надання медичної допомоги для подальшого випуску у природні місця існування, і натомість заборонити діяльність дельфінаріїв, що утримують морських ссавців, в тому числі дельфінів, у жахливих умовах.

За інформацією інтернет видання Народний кореспондент, що опублікована 8 червня 2018 року, «Станом на сьогодні в Україні діє близько 15 дельфінаріїв. Кожен з них утримує від 3 до 6 дельфінів афалін. Про надходження кожного нового дельфіна, про їхнє народження та загибель у неволі дельфінарії повинні повідомити Держекоінспекцію України протягом доби. Таке повідомлення дельфінарії зобовязані надати письмово із зазначенням даних зокрема про вид, стать, походження дельфіна, а також про дані електронного чіпування. Ця вимога є обовязковою і встановлена для обліку і ідентифікації дельфінів, які утримуються в неволі. Крім того, щороку Держекоінспекція повинна проводити інвентаризацію особового складу дельфінів, що утримуються дельфінаріями.

Проте, на практиці дельфінарії не подають згаданих вище повідомлень до ДЕІ України, а остання не проводить їхню інвентаризацію, що є одним з яскравих прикладів недієвості природоохоронного контролю. Через це відсутні не лише офіційні дані про кількість дельфінів, які утримуються в неволі, але й не можливо відслідкувати походження дельфінів, тривалість їхнього життя тощо. До прикладу, Харківський дельфінарій «Немо» утримує 4 особини[, Бердянський дельфінарій «Немо» 3, Трускавецький дельфінарій «Оскар» 6.».

Інші неофіційні дані говорять, що в Україні в неволі утримують щонайменше від 40 до 60 дельфінів афалін. Проте, через те, що офіційний облік дельфінів не ведеться, точне число тих, які утримуються в неволі, не відоме, аналогічно як і невідомими залишаються факти заміни дельфінів новими особинами.

Незважаючи на те, що полонені кити та дельфіни тримаються в середовищі, вільному від хижаків, забруднення та інших загроз, вони гинуть молодими. Близько 3000 китів та дельфінів проводяться в акваріумах, зоопарках та морських парках у всьому світі.

Міжнародні організації, що опікуються захистом китів та дельфінів, визначають три ключові напрямки, які, на їх думку, в кінцевому підсумку призведуть до припинення жорстокої практики використання китів та дельфінів в дельфінаріях, а саме:

1. Створення морських заповідників (вольєрів реабілітаційних центрів, які розміщуються в чистих природних акваторіях), де кити і дельфіни, що знаходяться в неволі, можуть бути переселені, щоб жити більш природним життям, якщо вони не можуть бути повернуті до дикої природи.

2. Призупинення постачання (міжнародної контрабандної торгівлі) китів та дельфінів у полон.

3. Закінчення попиту на покази полонених китів та дельфінів.

Вирішенням порушеного питання на законодавчому рівні є прийняття цього законопроекту, яким буде заборонено діяльність дельфінаріїв, а також створення реабілітаційних центрів для морських ссавців, в тому числі дельфінів, які розміщуються в чистих природних акваторіях, з метою їх медичної реабілітації для повернення у природні місця існування.

До того ж слід зазначити, що реабілітація диких тварин це процес надання допомоги покаліченим, осиротілим та постраждалим тваринам з метою забезпечення їх виживання після випуску у природні місця існування (наказ Мінприроди від30.09.2010 № 429 «Про затвердження Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах»).

  1. Цілі і завдання прийняття законопроекту.

Законопроект має на меті забезпечити на законодавчому рівні створення реабілітаційних центрів для морських ссавців, в тому числі дельфінів, які розміщуються в чистих природних акваторіях, що гарантовано захищені від штормів, прибійної хвилі і впливу антропогенного забруднення, які обгороджені пальово-сітчастими стінками, з метою їх медичної реабілітації для повернення у природні місця існування.

  1. Загальна характеристика і основні завдання законопроекту.

Проектом пропонується внести зміни до статті 8 та 25 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Зокрема статтю 8 вказаного Закону України пропонується доповнити частиною шостою такого змісту: «Дозволяється тимчасове утримання морських ссавців, в тому числі дельфінів, у вольєрах реабілітаційних центрів, які розміщуються в чистих природних акваторіях, що гарантовано захищені від штормів, прибійної хвилі і впливу антропогенного забруднення, які обгороджені пальово-сітчастими стінками, з метою їх медичної реабілітації для повернення у природні місця існування. Порядок тимчасового утримання морських ссавців, в тому числі дельфінів, у вольєрах реабілітаційних центрів, які розміщуються в чистих природних акваторіях, затверджується Кабінетом Міністрів України.», а також у частині пятій статті 25 цього ж Закону слова «, що не мають природної морської води» виключити.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання.

Нормативно-правове регулювання у даній сфері здійснюється відповідно до Конституції України, Рекомендації від 30.11.2001 № 86 Постійного комітету Бернської конвенції про збереження дикої флори і фауни і природних середовищ існування в Європі, резолюції 1.12 Першої Наради Сторін Угоди про збереження китоподібних Чорного моря, Середземного моря та прилеглої акваторії Атлантичного океану (ACCOBAMS), природоохоронного статусу китоподібних у Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин, відповідно до законів України «Про Червону книгу України», «Про тваринний світ», «Про захист тварин від жорстокого поводження»,,

Для реалізації положень запропонованого законопроекту розділом другим передбачено, що Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом має: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття Законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

Реалізація положень Законопроекту після його прийняття не потребуватиме додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів. На момент внесення не передбачає витрат з Державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту.

Прийняття Законопроекту дасть можливість забезпечити на законодавчому рівні створення реабілітаційних центрів для морських ссавців, в тому числі дельфінів, які розміщуються в чистих природних акваторіях, що гарантовано захищені від штормів, прибійної хвилі і впливу антропогенного забруднення, які обгороджені пальово-сітчастими стінками, з метою їх медичної реабілітації для повернення у природні місця існування.

Настав час заборонити діяльність дельфінаріїв в Україні і, взагалі, заборонити використання морських ссавців у неволі. Україна стане не першою державою у світі, яка підтримує таку практику, оскільки відповідні заборони давно діють в Австралії, Бразилії, Великобританії, у Коста-Риці, Канаді, Німеччині, Франції, Сполучених Штатах Америки, Швейцарії, Індії, Латвії, Естонії, Словаччині, Словенії, Фінляндії Угорщині, Польщі, Чехії, Австрії та багатьох інших країнах світу.

Народний депутат України О.М. Грановський

О.В. Червакова

Таким чином Ви завжди зможете слідкувати за оновленнями на сторінці Zakonoproekt.Org.UA на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Twitter.com Представництво Zakonoproekt.org.ua на GOOGLE+ Представництво Zakonoproekt.org.ua на Youtube Представництво Zakonoproekt.org.ua на Linkedin.com

Zakonoproekt.org.ua - це незалежне видання, що фінансуються за рахунок реклами та кожного використання читачами рекламних банерів на цьому сайті.

© 2010 www.zakonoproekt.org.ua . Творимо закони разом! Аналіз законів та аналіз і розробляння законопроектів. Сайт - це останні новини щодо Верховної Ради України. Президента України,. Кабінет міністрів України та інші органи державної влади і органи місцевого самоврядування на тему: закони, законопроекти та інше законодавство, політика, економіка, фінанси, технології, право, культура, здоров’я.
Усі права на матеріали, що перебувають на сайті, захищенi відповідно до законодавства України. Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редиректа на http://www.zakonoproekt.org.ua .

Карта сайту | © 2010 - 2019 Zakonoproekt.Org.UA
RSS для Zakonoproekt.org.ua