Zakonoproekt.Org.UA

 


Виступ Петра Шейка щодо фальшування комуністами результатів голосування 

Сторінка англійською мовою Сторінка російською мовою Сторінка французькою мовою Сторінка німецькою мовою Сторінка  іспанською мовою Версія для друку
19.11.2010

Засідання двадцяте. Сесійний зал Верховної Ради України. 19 жовтня 1994 року. Веде засідання Голова Верховної Ради України Мороз О.О. 

...

ГОЛОВА. Слово має голова Комісії з питань Регламенту, депутатської етики Шейко.

ШЕЙКО П.В., голова Комісії Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів (Бобровицький виборчий округ, Чернігівська область). Шановна президіє! Шановні народні депутати! Шановні виборці! Як відомо, відповідно до фактичного кількісного складу парламенту з урахуванням новообраного народного депутата по 364-му виборчому округу, повноваження якого вчора визнано, для прийняття законів і постанов Верховної Ради треба при голосуванні набрати 198 голосів "за".

Учора після голосування питання про скасування указів Президії Верховної Ради 1991 року про заборону діяльності Компартії України електронне табло системи "Рада" показало, що за проект постанови проголосував 201 депутат.

Ряд народних депутатів вважали, що голосування відбувалося з порушенням Регламенту, у пункті 4 статті 3.2.1 якого мова йде про те, що голосування здійснюється депутатами особисто. Враховуючи це, а також беручи до уваги, що до Секретаріату надійшли з цього приводу письмові заяви ряду депутатів, я як голова комісії прийняв рішення вивчити факти з таким розрахунком, щоб сьогодні вранці розглянути їх на засіданні комісії. І ми таке засідання сьогодні провели, але остаточного рішення не приймали. Тому я висловлюю свою думку як голова комісії, який учора особисто займався розглядом заяв народних депутатів.

Потреба в такій інформації очевидна ще й тому, що ігнорування норм Регламенту призвело вчора фактично до зриву вечірнього засідання Верховної Ради. За браком часу мені вдалося розглянути лише факти, які лежать, як кажуть, на поверхні і зводяться до двох аспектів.

Перше. Надійшли заяви від народних депутатів, які були зареєстровані біля столів реєстрації (а ви знаєте, що це основний спосіб реєстрації) і зареєстровані через систему "Рада" в залі засідань, але з різних причин участі в голосуванні не брали.

У письмових заявах депутати Лавриненко (округ 345), Семенчук (округ 415), Пейгалайнен (округ 143), Довганчин (округ 436) просили вважати, що вони віддали голоси за прийняття даного рішення.

Щоб не бути голослівним, зачитаю заяву депутата Лавриненка: "Прошу врахувати мій голос "за" у питанні про скасування заборони діяльності КПУ у зв'язку з тим, що, як виявилося, ми випадково помінялися картками з Марченком, який участі в голосуванні не брав, а я голосував його карткою".

Депутат Шевченко (округ 213) у письмовій заяві просив вважати, що він голосував проти прийняття рішення. Під час голосування, як пише депутат, він робив зауваження окремим депутатом Дніпропетровської області, які голосували чужими картками, а за нього хтось натиснув кнопку "за".

Другий аспект проблеми. Народний депутат України Капустин (округ 327) у заяві до Секретаріату просив анулювати результат голосуванню народного депутата Ківшика (округ 326), який відсутнім у зв'язку з хворобою і знаходиться на лікуванні в обласній лікарні в Полтаві.

Реагуючи на цей безпрецедентній випадок із заявами народних депутатів, я особисто перевірив окремі результати голосування.

Виявилося:

депутат Марченко (округ 348, Сумська область) біля столу реєстрації не зареєстрований, тому що був відсутній на засіданні, але через систему "Рада" зареєстрований і нібито брав участь у поіменному голосуванні.

Депутат Карпачова (округ 28) - те саме, що і в Марченка, але вона знаходилася в закордонному відрядженні.

Депутат Боделан - те ж саме, він також за кордоном.

Депутат Устич біля столу реєстрації не реєструвався. Зареєстрований через систему "Рада", і під час поіменного, голосування хтось із депутатів голосував його карткою.

Депутат Дорошевський - така сама процедура. Це член нашої комісії, і ми знаємо, що його на засіданні також не було.

Депутат Радько (округ 351) - така сама процедура, як і в Марченка.

Депутата Бандурки (округ 390), про якого тут уже говорили, і депутата Карасика (округ 387) учора не було на засіданні. Хтось із депутатів вдався де тієї самої процедури, але ми подавилися на особисту реєстрацію біля столу реєстрації, на підписи, що буяй поставлені на минулому тиші і на цьому тижні. Підписи депутатів Карасика й Бандурки вчора було сфальсифіковано. (Шум у залі).

ГОЛОВА. Петре Володимировичу! Я звертаюсь і до тих, хто слухав, і до тих, хто говорить: будьте обережні у висловах. Про достовірність підписів депутатів висновки робить тільки графологічна експертиза.

ШЕЙКО П.В. Так, звичайно.

Є й інші порушення. Тут уже говорили, що депутата Волковецького також у залі не було, але карткою також було проголосовано "проти".

Отже, шановні колеги, не дуже складно виходить. Така арифметика дає підстави вважати, що рішення Верховної Ради від 18 жовтня 1994 року щодо скасування указів Президії Верховної Ради про заборону Компартії України є недійсним, оскільки проект постанови не набрав потрібної кількості голосів. За нього проголосувало за моїми підрахунками 195 народних депутатів.

До того ж ми не маємо права, шановні колеги, знехтувати як правовим, так і моральноетичним аспектом того, що відбулося вчора, бо це, на жаль, не прикрий інцидент, а закономірний наслідок нашої парламентської практики, наслідок повсякчасного порушення Регламенту і найелементарніших правил депутатської етики.

Не далі як учора ряд колег ставили під сумнів право новообраного народного депутата на мандат, оскільки були незначні порушення виборчого закону. Учора ж таки, шановні колеги, ви вимагали справедливості щодо організації, інтереси якої ви обстоюєте, вимагали відстоювання законності й моралі, запевняли парламент і народ України в чесності і благородності ваших намірів. Борис Ілліч навіть накликав Божий гнів на голови тих, хто в цьому сумнівається.

А закінчилося чим? Фальсифікацією голосування, яке кинуло ще одну глибоку тінь на наш і без того не дуже авторитетний в народі парламент.

Вважаємо, що після повторного голосування... Я не знаю, як сьогодні Голова буде диспонувати, але те голосування, звичайно, обов'язково треба вважати недійсним.

Голови фракцій, члени яких грубо порушують закон і Регламент, вдаються до фальсифікації, повинні зробити все, щоб подібне більше не повторювалося. Фракції і групи повинні нести нарешті відповідальність за дії і вчинки своїх членів.

І останнє. Я вважаю, шановні колеги...

ГОЛОВА. Сідайте на місце, будь ласка. Вимкніть мікрофон на трибуні.

ШЕЙКО П.В. Я прошу півхвилини...

ГОЛОВА. Ви вже використали часу на три хвилини більше. (Шум у залі). А хоча б це був і Голова Верховної Ради - то не має значення. Сідайте, будь ласка.

Шановні депутати! Я прошу сісти всіх на місця. Ми використали час, відведений за процедурою на подібні питання. Роблю зауваження голові комісії: він просив слова для інформації від комісії, а не від себе особисто. І у нього було досить часу дня того, щоб організувати. роботу комісії й проаналізувати стан речей. Те, що говорить він від комісії, - це одна справа, а те, що він говорить від себе особисто, - то вже справа інша. На жаль, висновків комісії на цю хвилину немає. Я вважаю,

що було б правильним усі заяви, які пролунали тут, а також окремі міркування депутатів у вигляді їхніх особистих заяв передати у комісію, щоб вона таки провела роботу і подала нам протокол. І відповідно до процедурі, якщо виявиться, що голосування не дійсне... (Шум у залі).

Сядьте на місце, будь ласкаві не коментуйте.

Ще раз повторюю статтю 3.6.9: "1. Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може його переривати, о початку голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.

2. У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення (що тепер з'ясовано) негайно Проводиться повторів голосування без обговорення". Я зроблю це, керуючись Регламентом, якщо таких висновків дійде комісія). Тому ваші протести залишайте при собі. Є Регламент, ним і будемо керуватися.

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Це порушення Конституції, а не Регламенту.

ГОЛОВА. Не допомагайте мені, будь ласка, не допомагайте... Я прошу уваги. Не галасуйте.

Дорогі мої депутати! Я вас не боюся. Ну чому ви кричите? Депутате Танюк, я ж вас не боюся. Сядете на місце, будь ласка. Ну, вийдіть із залу. Павле Михайловичу (я до депутата Мовчана звертаюся), ви вчора закликали перед людьми проклинати мене, це правда, так? Не дай Бог, щоб це до вас повернулося. Сідайте всі на місця. (Шум у залі). Ніякої перерви! Не заважайте вести засідання.

Я ставлю на голосування пропозицію про те, щоб доручити Комісії з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів до кінця ранкового засідання внести на розгляд Верховної Ради висновки про підсумки вчорашнього голосування. Прошу ввімкнути систему "Рада? (Шум у залі).

Я ще раз ставлю на голосування питання. Сядьте на місце, будь ласка, не заважайте, люди не чують... Не буде ніякої перерви, у нас немає потреби. Знайдіть це у Регламенті...

Виступив депутат Шевченко. Це сказано в заяві від Руху, до речі.

Сядьте на місця, будь ласка. Поки ви не сядете, я не буду вести далі засідання.

Я прошу пробачення перед виборцями України. Зараз на засіданні Верховної Рада присутній Президент України Леонід Данилович Кравчук. Вибачте, Кучма. До речі, у залі присутній і перами Президент. Тут помилки великої немає. Одначе вести засідання заважає група народних депутатів. Я не називатиму їхніх прізвищ. Вони вам добре відомі. Нам потрібно трошки втихомирити частину депутатів і продовжити засідання.

Я прошу сісти на місця Вячеслава Чорновола, Леся Танюка, Богдана Бойка та інших депутатів, щоб можна було продовжити засідання Верховної Ради. Сядьте, будь ласка, на місця. (Шум у залі (. Не нервуйте! Та ви що!

Не записано в Регламенті, щоб я вів засідання тоді, коли ви стоїте переді мною. Сядьте на місця. (Шум у залі (. Я Конституцію краще знаю, ніж ви. Сядьте, будь ласка! Я це знаю.

Ще раз звертаюся до всіх депутатів із проханням сісти на місця для того, щоб відповідно до Регламенту можна було вести засідання. (Шум у залі).

Оголошується перерва на 10 хвилин.».

Для даного повідомлення коментарі заборонені.
Передрук матеріалів сайту вітається , при наявності прямого гіперпосилання (hyperlink) без редіректа на http://www.zakonoproekt.org.ua .
Система Orphus Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Теми